menu mikrofony
Úvodní stránka inductory page
Kontakt contacts
hobby Historické mikrofony historic microphones Reportážní magnetofony report magnetophones Schémata, návody sheets

Zhotovení páskového (ribbon) mikrofonu

Tento článek není myšlen, jako podrobný návod na výrobu páskového mikrofonu, ale je to souhrn poznatků z amatérské stavby, protože páskový mikrofon lze vyrobit v domácích podmínkách i ve velmi slušné kvalitě.
  Princip páskového mikrofonu je poměrně jednoduchý a za použití moderních materiálů - především neodymových magnetů je výroba, při troše pečlivosti, vcelku jednoduchá.

Nejdříve zhotovení vlastního páskového snímacího systému tzn. magnetického obvodu s magnety, pásku a jeho uchycení:
Pro vytvoření dostatečně silného magnetického pole již dnes nemusíme používat rozměrově velké permanentní magnety, ale použijeme moderní neodymové magnety, které se umístí přímo podél pásku a nejsou nikterak drahé. Magnetický obvod pak je uzavřen kulisou, kterou jsem dle   výkresu (dwg) nechal u kamaráda vypálit laserem z obyčejného ocelového plechu tloušťky 4mm. (Nechtělo se mi tento materiál vrtat a pilovat ručně.) Magnety jsem si nechal poslat přímo   z výroby (Pokud použijete jiné magnety, musíte upravit rozměry kulisy.)
Pozor: magnety vložíme do kulisy až po ukončení veškerého obrábění, jinak budeme mít potíže s odstraňováním zmagnetovaných pilin.
Otvory v kulise jsou opatřeby závity M2 a doplněny otvory pro upevnění k podkladové desce. Magnety po vložení do kulisy drží vlastní silou, ale přesto jsou pro jistotu fixovány vteřinovým lepidlem.

Kulisa magnetického obvodu Kulisa magnetického obvodu bez magnetů Kulisa magnetického obvodu bez magnetů Kulisa magnetického obvodu s vloženými magnety Kulisa magnetického obvodu s vloženými magnety

  Teorie návrhu magnetického obvodu páskového mikrofonu

Budoucí uchycení pásku je provedeno dvěma mosaznými hranolky s mosaznými šroubky přilepenými k izolační podložce, která je nese. Šroubky v mosazných hranolcích je potřebné mít z nemagnetického materiálu - mosazi: při napínání pásku to oceníme. Uspořádání je zřejmé z obrázků. Výroba pásku a postup jeho vložení je v článku   Oprava páskového (ribbon) mikrofonu - výměna pásku

Kulisa magnetického obvodu s vloženými magnety před osazením pásku Vkládání a napínání pásku Zkompletovaný páskový systém Zkompletovaný páskový systém

Korpus osazený již páskovým systémemPraktická použitelnost mikrofonu bude mj. záviset také na jeho vnějším vzhledu a konstrukčním provedení. Jako velmi schůdná varianta se nabízí nepříliš kvalitní mikrofon čínské výroby distribuovaný pod označením   RH SOUND HSMC001. Za cca 1200 Kč dostanete poměrně slušně zpracovaný korpus, který za tyto peníze takhle pěkně nevyrobíte. Nápisy výrobce na těle mikrofonu nejsou gravírované, takže jdou docela dobře smýt acetonem. K mikrofonu navíc dostanete protiotřesový držák - pavouka. Po odstranění původního kondenzátorového systému včetně příslušných desek plošných spojů se součástkami, lze snadno namontovat vytvořený páskový systém.

Jako poslední důležitá část je osazení vhodného výstupního transformátoru:
V současné době stále někteří výrobci vyrábějí transformátorky pro páskové mikrofony. Nejčastěji mají poměr vinutí 1:35 až 1:37. Např.   EDCOR,   LUNDAHL,   CineMag. Upravený linkový tranformátorTyto, i když velmi kvalitní, jsou však poměrně drahé a nutno počítat s náklady na poštovné ze zahraničí. Zde jsem se pokusil zaexperimentovat:
Z běžného linkového trafíčka 1:1 jsem odmotal sekundární vinutí a místo něj navinul dvakrát jednu vrstvu smaltovaným měděným vodičem ø 0,8 mm. Obě vrstvy pak jsou připojeny k páskovému systému paralelně a původní primár slouží vlastně jako sekundár. V prvním pokusu, kdy jsem trafíčko umístil na destičku s plošným spojem, mikrofon hrál, ale naindukovaný brum při nízkém výstupním napětí, které páskové mikrofony dávají, byl nepřijatelně vysoký. Korpus mikrofonu tento brum příliš neodstínil, protože je vyroben z mosazné trubky. Nezbylo, než trafíčko uzavřít do permalloyového krytu, který jsem získal z linkového trasformátoru TESLA tzv. "vajíčko". Výsledek byl perfektní.

  Teorie návrhu mikrofonního transformátoru

páskový mikrofon bez korpusu kompletní sestava - korpus poněkud zkrácen

Mikrofon má klasickou osmičkovou směrovou charakteristiku. Výsledek opravdu není špatný. Jakost mikrofonu ovlivňují zejména: velikost a hmotnost pásku a výstupní transformátor. Vlastní korpus má spíše praktický význam. Pokud se nám podaří změřit vlastnosti mikrofonu, uvedeme je.

Na závěr ještě rada, jak si upravit mikrofonní držák -   pavouka. Vnitřek držáku je pokryt plstí, ve které stisknutý mikrofon částečně prokluzuje a může z držáku vypadnout. Pokud plst nahradíte tenkou gumou, např. ze staré duše do pneumatiky, mikrofon bude v držáku sedět bezpečně.

amatérský páskový mikrofon - výsledek práce

  Závady a opravy páskových mikrofonů z knihy "Gramofony a mikrofony - jejich provoz a opravy" od Jiřího Drdy

  Zahraniční stránky o stavbě páskového mikrofonu

  Patent 105513,      Patent 50591

nahoru
   Navštivte obchod s MIKROFONY